Monety-Księstwo Poznańskie

Temat monet i systemu monetarnego Wielkiego księstwa Poznańskiego zasługuje na szczególną uwagę,dlatego też poświęciliśmy mu oddzielną podstronę.Dlaczego?A to zaraz postaram się wytłumaczyć.
Rząd pruski,chcąc przyzwyczaić polaków do monety pruskiej, w 1816 i 1817 roku nakazał wybić w mennicy berlińskiej (znak menniczy „A”) i wrocławskiej (znak menniczy „B”) niedużą liczbę groszy i trojaków według Stanisławowskiej stopy polskiej. Monet tych wybito na prawdę mało,co gorsza niedługo potem Prusacy postanowili zgermanizować bez reszty ludność Wielkiego księstwa Poznańskiego,nie pomijając również niedawno wprowadzonego "w połowie" polskiego płacidła w postaci monet.Mieszkańcy Wielkiego księstwa Poznańskiego popierając powstanie listopadowe,jednocześnie podpisali na siebie wyrok w postaci bardzo uporczywej germanizacji,która m.in. Doprowadziła do Zniesienia groszy Poznańskich i zastąpienia ich monetami czysto niemieckimi.


Krótki okres emisji monet dla Księstwa jak i późniejsze ich usuwanie przez Prusy spowodowało,że monet tych zostało bardzo niewiele.Stąd ich szczególność i duża rzadkość.


To tyle z historii,przedstawię teraz podział nominałów a także tabelę ukazującą dokładną specyfikację groszy Poznańskich i przykładowe zdjęcie jednej z niewielu zachowanych monet(1 grosz)
1 talar = 360 fenigów
1 talar = 180 groszy
1 talar = 6 złotych
1 złoty = 30 groszy
1 grosz = 2 fenigiAwers: pod koroną na owalnej tarczy, orzeł pruski, wokół tarczy wieniec dębowy

Rewers: w półkolu napis: 180 EINEN THALER, napis w sześciu wierszach: 1/GROSCHEN/GR.HERZ./POSEN/1816/B (mennica Wrocław)
Wygenerowano w sekund: 0.01
2,299,079 Unikalnych wizyt