popup

okienko fb po lewej

Bitwa Pod Olszowym MłynemPamiętacie rok 2012? Jeśli nie, miłej lektury! Świetna prezentacja dotycząca potyczki i jej realiów- Krzysztof Gorczyca

 
Krzyż katolicki i krzyż prawosławny postawione dzisiaj pod Olszowym Młynem w okolicach Konina, mają przypominać o bitwie, która rozegrała się w tym miejscu 22 marca 1863 roku.

Szacuje się, że zginęło tam wówczas około 20 Rosjan i powstańców, 80 walczących zostało rannych. Krzyże to inicjatywa prezesa Stowarzyszenia Współpracy Polska - Wchód w Koninie - Zdzisława Jacaszka. - Jak pokazać historię Powstania Styczniowego? Tylko tak. Przecież tu jest cmentarzysko. Naszych, powstańców chowano na cmentarzach, a w obyczaju carskich wojsk, Kozaków w szczególności, było grzebanie na pobojowisku – powiedział inicjator - Tutaj rozpoczęła się ta bitwa.
Miejsce (tuż za Pątnowem), w którym doszło do potyczek, zostało wcześniej sprawdzone przez poszukiwaczy z Wielkopolskiego Forum Eksploracyjno – Historycznego, którzy znaleźli tam pociski i łuski z czasów Powstania Styczniowego. Można je obejrzeć teraz w Muzeum Okręgowym w Koninie.
Dwa krzyże, które stanęły pod Olszowym Młynem  w 150 rocznicę Powstania Styczniowego, poświęciło dwóch duchownych: katolicki i prawosławny.  (za lm.pl)


Materiał wielkopolska.tv


Przekaż dalej

Skontaktuj się

Formularz kontaktowy

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *

STOWARZYSZENIE WIELKOPOLSKIE FORUM EKSPLORACYJNO - HISTORYCZNE
0
Published By Gooyaabi Templates |Powered By Blogger
www.chojnacki.konin.pl