-->
Bitwa Pod Olszowym Młynem


Pamiętacie rok 2012? Jeśli nie, miłej lektury! Świetna prezentacja dotycząca potyczki i jej realiów- Krzysztof Gorczyca

 
Krzyż katolicki i krzyż prawosławny postawione dzisiaj pod Olszowym Młynem w okolicach Konina, mają przypominać o bitwie, która rozegrała się w tym miejscu 22 marca 1863 roku.

Szacuje się, że zginęło tam wówczas około 20 Rosjan i powstańców, 80 walczących zostało rannych. Krzyże to inicjatywa prezesa Stowarzyszenia Współpracy Polska - Wchód w Koninie - Zdzisława Jacaszka. - Jak pokazać historię Powstania Styczniowego? Tylko tak. Przecież tu jest cmentarzysko. Naszych, powstańców chowano na cmentarzach, a w obyczaju carskich wojsk, Kozaków w szczególności, było grzebanie na pobojowisku – powiedział inicjator - Tutaj rozpoczęła się ta bitwa.
Miejsce (tuż za Pątnowem), w którym doszło do potyczek, zostało wcześniej sprawdzone przez poszukiwaczy z Wielkopolskiego Forum Eksploracyjno – Historycznego, którzy znaleźli tam pociski i łuski z czasów Powstania Styczniowego. Można je obejrzeć teraz w Muzeum Okręgowym w Koninie.
Dwa krzyże, które stanęły pod Olszowym Młynem  w 150 rocznicę Powstania Styczniowego, poświęciło dwóch duchownych: katolicki i prawosławny.  (za lm.pl)


Materiał wielkopolska.tv


Kontakt

PYTANIA, POMYSŁ, HISTORIA? NAPISZ KONIECZNIE!

.

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Bezpośrednia

Szybka Współpraca

Jak historia pokazuje, czasami największe odkrycia to rola zwykłego przypadku. Pragniemy jednak wspomóc ślepy los, i pozostajemy z Wami w bezpośrednim kontakcie. Chcesz zgłosić coś anonimowo, chciałbyś zacząć współprace, wskazać temat, którym powinniśmy się zająć? Zapraszamy do nas, lub do naszej poczty!

Lokalizacja/ obszar działań

Wielkopolska, Konin. (Ślesin, Słupca, Stare Miasto, Skulsk, Turek)

Telefony:

Artur Chojnacki 517 954 083

Dron, fotografia lotnicza. Marek Stolarek 606 803 496

Mapy, aktualne działania. Sebastian Kubiak 883 006 660

Współpraca. Szczepan Ciechalski 796 313 586