Zmiany dosięgły również naszą stronę WFEH.pl. Właśnie stajemy się stowarzyszeniem- Prócz nowości papierologicznych, będzie także nowa strona! Już wkrótce ponowne otwarcie, bądźcie cierpliwi!!

Strona wystartuje za:

Want to know when we launch? Signup to our newsletter.

Subscribe feed Follow us on Twitter Be our fans on Facebook MySpace page Linkedin profile Flickr photos YouTube videos Vimeo videos

Copyright © WFEH | Published By Gooyaabi Templates | Powered By Blogger
Design by ThemeWarrior | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com

Szukaj na stronie

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Najczęściej zaglądacie

JESTEŚMY NA INSTAGRAMIE!

Co aktualnie robimy?

Czekamy aż stopnieje śnieg! Rozwijamy stronę!

Bitwa Pod Olszowym Młynem
Pamiętacie rok 2012? Jeśli nie, miłej lektury! Świetna prezentacja dotycząca potyczki i jej realiów- Krzysztof Gorczyca
Krzyż katolicki i krzyż prawosławny postawione dzisiaj pod Olszowym Młynem w okolicach Konina, mają przypominać o bitwie, która rozegrała się w tym miejscu 22 marca 1863 roku.

Szacuje się, że zginęło tam wówczas około 20 Rosjan i powstańców, 80 walczących zostało rannych. Krzyże to inicjatywa prezesa Stowarzyszenia Współpracy Polska - Wchód w Koninie - Zdzisława Jacaszka. - Jak pokazać historię Powstania Styczniowego? Tylko tak. Przecież tu jest cmentarzysko. Naszych, powstańców chowano na cmentarzach, a w obyczaju carskich wojsk, Kozaków w szczególności, było grzebanie na pobojowisku – powiedział inicjator - Tutaj rozpoczęła się ta bitwa.
Miejsce (tuż za Pątnowem), w którym doszło do potyczek, zostało wcześniej sprawdzone przez poszukiwaczy z Wielkopolskiego Forum Eksploracyjno – Historycznego, którzy znaleźli tam pociski i łuski z czasów Powstania Styczniowego. Można je obejrzeć teraz w Muzeum Okręgowym w Koninie.
Dwa krzyże, które stanęły pod Olszowym Młynem  w 150 rocznicę Powstania Styczniowego, poświęciło dwóch duchownych: katolicki i prawosławny.  (za lm.pl)


Materiał wielkopolska.tv


Polub, udostępnij- Pomagasz